مشارکت در بازنگری سیاست‌های کلی انرژی (گاز)
دنبال کردن (3)

  1. وضعیت
    فعال
    دنبال کنندگان
    3
    میزان جایزه

شروع جمع سپاری

به نام انرژی بخش هستی

مشارکت عمومی و نخبگانی در اداره امور کشور یکی از خواسته های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در سطوح مختلف بوده است. مرکز مطالعات و بررسی های راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام با ایجاد "سامانه نجم" زمینه ای برای مشارکت حداکثری آحاد جامعه در زمینه سیاستگذاری فراهم کرده است. همچنین بر اساس بند 1 اصل 110 قانون اساسی یکی از وظایف و اختیارات رهبر معظم انقلاب "تعیین سیاست های کلی نظام جمهوری اسلامی ایران پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام" است. از همین رو، کمیسیون زیربنایی و تولیدی مجمع تشخیص مصلحت نظام قصد دارد در راستای ایفای نقش ذاتی خود در این خصوص، اقدام به جمع سپاری در تدوین سیاستهای کلی نظام در عرصه انرژی نماید.

سیاست‌گذاری انرژی در سال‌های اخیر به‌ لحاظ افزایش یافتن نقش انرژی و محیط زیست در فعالیت‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی جوامع مختلف از اهمیت ویژه‌ای برخوردار گشته است. اطمینان یافتن از برخورداری از عرضه پایدار و مطمئن انرژی و همچنین بازار تقاضای همراه با کشش و رشد مناسب از دغدغه‌های اصلی هر کشور برای توسعه همه جانبه خود است. این امر بدون سیاست‌گذاری صحیح انرژی در سطح بنگاه‌های صنعتی، شوراهای محلی، دولت‌های ملی و سطح بین‌المللی امکان‌پذیر نیست.

جمهوری اسلامی ایران با بیش از 33 تریلیون مترمکعب گاز طبیعی قابل استحصال (حدود 17 درصد از کل ذخایر جهان)، بعد از روسیه با 19 درصد، در ردۀ دوم کشورهای دارای بیشترین ذخایر اثبات شدۀ گازی قرار می‌گیرد. میزان تولید گاز ایران در سال 2019، 244.2 میلیارد متر مکعب بوده است که حدود 6 درصد از کل تولید از دنیا را شامل می‌شود. تولید گاز ایران از سال 2008 تا سال 2018 یه طور متوسط سالانه 6.8 درصد رشد داشته و در سال 2019 نیز رشد 2.4 درصدی را ثبت کرده است.
مهم‌ترین چالش پیش روی صنعت گاز، اجرای طرح‌های نگهداشت تولید رد میدان پارس جنوبی و توسعۀ میادین گازی جدید به منظور حفظ نرخ تولید کنونی است. از طرفی افزایش بی‌رویۀ مصرف در 4 ماه سرد سال نیز سبب بروز اختلال در عرضۀ گاز طبیعی به سایر بخش‌ها، به منظور تأمین تقاضای بخش خانگی، شده است.
اصلی‌ترین منبع تأمین انرژی ایران، با در اختیار داشتن حدود 70 درصد از سبد مصرف انرژی کشور، گاز طبیعی است. میزان مصرف گاز ایران در سال 98 223.6 میلیارد متر مکعب تخمین زده می‌شود. پرمصرف‌ترین بخش‌های کشور در حوزۀ مصرف گاز به ترتیب عبارتند از نیروگاهی، خانگی و صنعت.
با توجه به ارزش بالای گاز طبیعی در دوران گذار انرژی، تعیین رویکرد مناسب برای مصرف این حامل به نحوی که هم امنیت انرژی جمهوری اسلامی ایران تهدید نشود و هم بتوان بیشترین ارزش را از این سوخت فسیلی پاک بدست آورد، از اهمیت بالایی برخوردار است.

در این راستا در این جمع سپاری تلاش شده است تا از همه ظرفیت کارشناسی و نخبگانی کشور در راستای تدوین سیاست‌های کلی انرژی برای دوره 20 سال پیش رو بهره برداری گردد. در این جمع سپاری برای هر یک از حامل‌های انرژی (نفت، گاز، زغال‌سنگ، هیدروژن، برق، هسته‌ای، بادی و خورشیدی)، رویکردهای تولید، مصرف در راستای اهداف مد نظر از توسعه آن، حامل بررسی شده و نظرات کاربر را در خصوص آن اخذ می‌شود. کاربر علاوه بر موارد فوق می‌تواند امکان پذیری و موانع تحقق رویکرد حامل مدنظر خود را از طریق ابعاد مختلفی نظیر منابع طبیعی، تحریم، توانایی های فنی و فناورانه، ظرفیت بخش خصوصی بررسی کند و فایل‌هایی که موید نظیر کارشناسی ایشان است را در این سامانه بارگذاری نماید. در پرسشنامه دیگری که در این جمع سپاری طراحی شده است، کاربر می‌تواند در خصوص هر یک از موضوعات بخش انرژی یا چالش‌های آینده این بخش را مطرح نمود و دلایل خود را در تبیین آن موضوع و چرایی ایجاد آن چالش در آینده انرژی کشور را ذکر نماید و راه حل مد نظر را ارائه نماید.

جهت شرکت در جمع‌سپاری بازنگری سیاست‌های کلی انرژی کشور، برای هر یک از حامل‌های انرژی روی لینک مربوطه کلیک نموده، جمع‌سپاری مربوطه آن را انجام داده و در پایان دکمه ثبت را کلیک نمایید:

صفحه اصلی انتخاب هریک از حامل‌های انرژی
مشارکت در بازنگری سیاست‌های کلی انرژی - پرسش‌نامه کلیِ موضوعی
مشارکت در بازنگری سیاست‌های کلی انرژی (برق)
مشارکت در بازنگری سیاست‌های کلی انرژی (هیدروژنی)
مشارکت در بازنگری سیاست‌های کلی انرژی (تجدیدپذیر- انرژی خورشیدی)
مشارکت در بازنگری سیاست‌های کلی انرژی (تجدیدپذیر- انرژی بادی)
مشارکت در بازنگری سیاست‌های کلی انرژی (زغال سنگ)
مشارکت در بازنگری سیاست‌های کلی انرژی (هسته‌ای)
مشارکت در بازنگری سیاست‌های کلی انرژی (نفت)