مشارکت در بازنگری سیاست‌های کلی انرژی - پرسش‌نامه کلی
دنبال کردن (26)

  1. وضعیت
    فعال
    دنبال کنندگان
    26
    میزان جایزه

شروع جمع سپاری

به نام انرژی بخش هستی

مشارکت عمومی و نخبگانی در اداره امور کشور یکی از خواسته های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در سطوح مختلف بوده است. مرکز مطالعات و بررسی های راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام با ایجاد "سامانه نجم" زمینه ای برای مشارکت حداکثری آحاد جامعه در زمینه سیاستگذاری فراهم کرده است. همچنین بر اساس بند 1 اصل 110 قانون اساسی یکی از وظایف و اختیارات رهبر معظم انقلاب "تعیین سیاست های کلی نظام جمهوری اسلامی ایران پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام" است. از همین رو، کمیسیون زیربنایی و تولیدی مجمع تشخیص مصلحت نظام قصد دارد در راستای ایفای نقش ذاتی خود در این خصوص، اقدام به جمع سپاری در تدوین سیاستهای کلی نظام در عرصه انرژی نماید.

سیاست‌گذاری انرژی در سال‌های اخیر به‌ لحاظ افزایش یافتن نقش انرژی و محیط زیست در فعالیت‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی جوامع مختلف از اهمیت ویژه‌ای برخوردار گشته است. اطمینان یافتن از برخورداری از عرضه پایدار و مطمئن انرژی و همچنین بازار تقاضای همراه با کشش و رشد مناسب از دغدغه‌های اصلی هر کشور برای توسعه همه جانبه خود است. این امر بدون سیاست‌گذاری صحیح انرژی در سطح بنگاه‌های صنعتی، شوراهای محلی، دولت‌های ملی و سطح بین‌المللی امکان‌پذیر نیست.

کشور عزیز ما ایران دارای 158 میلیارد بشکه ذخایر نفت خام و بیش از 33 تریلیون مترمکعب ذخایر گاز طبیعی است و در مجموع این دو حامل انرژی، بیشترین ذخایر را در میان کشورهای جهان دارد. صنایع بسیاری در ایران، براساس مزیت برخورداری از این منابع شکل گرفته‌اند. از جمله مهم‌ترین این صنایع می‌توان به صنعت پتروشیمی اشاره کرد که بعد از صادرات نفت، بیشترین سهم را از درآمدهای ارزی کشور دارد. همچنین کشورهای اطراف ایران شامل عربستان، عراق، کویت، امارت و روسیه در مجموع 680 میلیارد بشکه ذخایر نفت خام (معادل 40 درصد ذخایر جهان) در اختیار دارند. به همین ترتیب کشورهای روسیه، قطر، عربستان، ترکمنستان و امارات در مجموع دارندۀ 96 تریلیون مترمکعب ذخایر گاز طبیعی (معادل 50 درصد ذخایر جهان) هستند.

این بدان معناست که ایران هم منابع نفت و گاز قابل توجهی دارد و هم از نظر جغرافیایی، در نقطه‌ای قرار گرفته است که می‌تواند کشورهای دارای منابع انرژی را به کشورهای نیازمند آن وصل کند، یا حتی مصرف‌کننده این منابع و تولیدکننده ارزش افزوده صادراتی مبتنی بر آن باشد.
از سوی دیگر رشد شدید بخش تجدیدپذیر در جهان و ارتقاء سهم تجدیدپذیر در سبد انرژی جهان، نشان‌گر فاصله گرفتن از منابع فسیلی به عنوان محل تامین انرژی است و استفاده از تکنولوژی‌های که منبع مستقیم آن برق می‌باشد مانند خودروهای برقی، جهان را به سمت برقی‌سازی هدایت می‌کند.

علاوه بر این ظرفیت های بالای کشور در بخش‌های تجدیدپذیر خصوصا انرژی بادی و خورشیدی، این سوال را به وجود می‌آورد که کشور با چه شیبی این منابع تجدیدپذیر را توسعه دهد و راهبرد آینده کشور در خصوص منابع فسیلی با شیب حداکثری به سمت تولید انرژی (سوختن) باشد یا منابع را به سمت تولید کالا و ارتقاء ارزش افرزوده هدایت نماید.
تمامی این چالش ها مسائلی است که در بخش انرژی کشور مهم و برای سیاست‌گزاری بلند مدت حائز اهمیت می‌باشند. از طرف دیگر، در سالیان اخیر سیاست‌ها و برنامه‌های بخش انرژی، سمت و سوی واحدی نداشته و با پراکندگی و هدف‌گذاری نامشخص روبه‌رو بوده است.

با وجود این مزایای قابل توجه و منحصر به فرد کشور، بیش از 20 سال از تصویب و ابلاغ سیاست‌های کلی انرژی می‌گذرد. براین اساس و در راستای دستور مقام معظم رهبری در خصوص بازنگری سیاست‌های کلی، بازنگری سیاستهای کلی انرژی در دستور کار دبیرخانه مجمع قرار گرفت. یکی از مراحل اصلی در امر تدوین سیاست‌های کلی انرژی استفاده از نظرات تخصصی نخبگان، خبرگان و کارشناسان این بخش است. برای دریافت و تکمیل هرچه بهتر این امر و استفاده کامل از نظرات تخصصی جمع سپاری تدوین سیاست‌های کلی انرژی با توجه به تاکید دبیر محترم مجمع، در دستور کار دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار گرفت.

در این راستا در این جمع سپاری تلاش شده است تا از همه ظرفیت کارشناسی و نخبگانی کشور در راستای تدوین سیاست‌های کلی انرژی برای دوره 20 سال پیش رو بهره برداری گردد. در این جمع سپاری برای هر یک از حامل‌های انرژی (نفت، گاز، زغال‌سنگ، هیدروژن، برق، هسته‌ای، بادی و خورشیدی)، رویکردهای تولید، مصرف در راستای اهداف مد نظر از توسعه آن، حامل بررسی شده و نظرات کاربر را در خصوص آن اخذ می‌شود. کاربر علاوه بر موارد فوق می‌تواند امکان پذیری و موانع تحقق رویکرد حامل مدنظر خود را از طریق ابعاد مختلفی نظیر منابع طبیعی، تحریم، توانایی های فنی و فناورانه، ظرفیت بخش خصوصی بررسی کند و فایل‌هایی که موید نظیر کارشناسی ایشان است را در این سامانه بارگذاری نماید. در پرسشنامه دیگری که در این جمع سپاری طراحی شده است، کاربر می‌تواند در خصوص هر یک از موضوعات بخش انرژی یا چالش‌های آینده این بخش را مطرح نمود و دلایل خود را در تبیین آن موضوع و چرایی ایجاد آن چالش در آینده انرژی کشور را ذکر نماید و راه حل مد نظر را ارائه نماید.

جهت شرکت در جمع‌سپاری بازنگری سیاست‌های کلی انرژی کشور، برای هر یک از حامل‌های انرژی روی لینک مربوطه کلیک نموده، جمع‌سپاری مربوطه آن را انجام داده و در پایان دکمه ثبت را کلیک نمایید:

صفحه اصلی انتخاب هریک از حامل‌های انرژی
مشارکت در بازنگری سیاست‌های کلی انرژی (برق)
مشارکت در بازنگری سیاست‌های کلی انرژی (هیدروژنی)
مشارکت در بازنگری سیاست‌های کلی انرژی (تجدیدپذیر- انرژی خورشیدی)
مشارکت در بازنگری سیاست‌های کلی انرژی (تجدیدپذیر- انرژی بادی)
مشارکت در بازنگری سیاست‌های کلی انرژی (زغال سنگ)
مشارکت در بازنگری سیاست‌های کلی انرژی (هسته‌ای)
مشارکت در بازنگری سیاست‌های کلی انرژی (گاز)
مشارکت در بازنگری سیاست‌های کلی انرژی (نفت)