مشارکت در بازنگری سیاست‌های کلی انرژی (هیدروژنی)
دنبال کردن (2)

  1. وضعیت
    فعال
    دنبال کنندگان
    2
    میزان جایزه

شروع جمع سپاری

به نام انرژی بخش هستی

مشارکت عمومی و نخبگانی در اداره امور کشور یکی از خواسته های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در سطوح مختلف بوده است. مرکز مطالعات و بررسی های راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام با ایجاد "سامانه نجم" زمینه ای برای مشارکت حداکثری آحاد جامعه در زمینه سیاستگذاری فراهم کرده است. همچنین بر اساس بند 1 اصل 110 قانون اساسی یکی از وظایف و اختیارات رهبر معظم انقلاب "تعیین سیاست های کلی نظام جمهوری اسلامی ایران پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام" است. از همین رو، کمیسیون زیربنایی و تولیدی مجمع تشخیص مصلحت نظام قصد دارد در راستای ایفای نقش ذاتی خود در این خصوص، اقدام به جمع سپاری در تدوین سیاستهای کلی نظام در عرصه انرژی نماید.

سیاست‌گذاری انرژی در سال‌های اخیر به‌ لحاظ افزایش یافتن نقش انرژی و محیط زیست در فعالیت‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی جوامع مختلف از اهمیت ویژه‌ای برخوردار گشته است. اطمینان یافتن از برخورداری از عرضه پایدار و مطمئن انرژی و همچنین بازار تقاضای همراه با کشش و رشد مناسب از دغدغه‌های اصلی هر کشور برای توسعه همه جانبه خود است. این امر بدون سیاست‌گذاری صحیح انرژی در سطح بنگاه‌های صنعتی، شوراهای محلی، دولت‌های ملی و سطح بین‌المللی امکان‌پذیر نیست.

در خصوص انرژی هیدروژن نیز میتوان گفت، 4 کاربرد اصلی هیدروژن در حال حاضر عبارتند از: پالایش نفت خام (33 درصد)، تولید آمونیاک (27 درصد)، تولید متانول (11 درصد ) و تولید آهن از شیوۀ آهن احیای مستقیم یا DRI (3 درصد). تقریباً تمام هیدروژن موردنیاز این 4 کاربرد از سوخت های فسیلی تأمین می شود. علاوه بر بخش صنعت، هیدروژن در بلندمدت پتانسیل فراوانی در بخش‌های حمل و نقل، ساختمان و برق درصورتی که هزینۀ هیدروژن قابل رقابت با سایر گزینه ها باشد وجود دارد.
رقابت‌پذیری خودروهای پیل سوختی هیدروژنی در حمل و نقل به هزینۀ پیل سوختی و احداث ایستگاه‌های سوخت رسانی هیدروژن بستگی دارد. در کوتاه مدت، بزرگترین فرصت استفاده از هیدروژن در بخش خانگی، ترکیب آن در شبکه‌های کنونی گاز طبیعی است. در شهرهای متراکم. چشم‌انداز بلندمدت استفاده از هیدروژن در بخش گرمایش عبارت است از استفادۀ مستقیم از هیدروژن در بویلرها یا پیل های سوختی هیدروژن. با این وجود استفاده از هر دو گزینه منوط به ارتقا زیرساخت ها و اطمینان خاطر به جامعه از لحاظ مسائل ایمنی است. بخش برق می‌تواند فرصت‌های فراوانی را برای هیدروژن فراهم کند. در کوتاه مدت می‌توان در نیروگاه‌های ذغال سنگی جهت کاهش انتشارکربن دی اکسید آمونایک را به همراه ذغال سنگ سوزاند. هیدروژن به شرط آنکه قیمتش زیر 2.5 دلار در هر کیلوگرم باشد در نیروگاه های با ضریب ظرفیت پایین می‌تواند با گاز طبیعی رقابت کند. با این وجود رقیب کم کربن هیدروژن در بخش تولید برق نیروگاه های گازی دارای CCUS و استفاده از گاز زیستی است.
اصلی‌ترین چالش استفاده از هیدروژن، توانایی تولید کم کربن هیدروژن است و به عبارتی محل تامین آن در جهان است. به عنوان مثال جایگزینی برخی از صنایع شیمیایی در اروپا با هیدروژن سبز نیازمند 1.5 برابر پتانسیل کنونی برق تجدیدپذیر در اروپاست، که هیچ هیدروژنی را برای سایر بخش‌ها باقی نمی‌گذارد. در مجموع استفاده از هیدروژن در صورت حل مشکل تولید و محل تامین آن دارای دورنمای قابل توجهی خواهد بود.
در حال حاضر در ایران از هیدروژن تنها در صنعت پتروشیمی و پالایش نفت استفاده می‌شود و به عنوان سوخت مورداستفاده قرار نمی‌گیرد.
با توجه به پتانسیل‌های استفاده از هیدروژن به عنوان منبع انرژی و نیز چالش‌های تولید این ماده و نیز وجود راه‌حل‌های جایگزین مقرون به صرفه‌تر مانند انرژی خورشید و باد، تا چه میزان و در چه بخش‌های سرمایه‌گذاری برای استفاده از هیدروژن به عنوان سوخت توجیه‌پذیر خواهد بود؟

در این راستا در این جمع سپاری تلاش شده است تا از همه ظرفیت کارشناسی و نخبگانی کشور در راستای تدوین سیاست‌های کلی انرژی برای دوره 20 سال پیش رو بهره برداری گردد. در این جمع سپاری برای هر یک از حامل‌های انرژی (نفت، گاز، زغال‌سنگ، هیدروژن، برق، هسته‌ای، بادی و خورشیدی)، رویکردهای تولید، مصرف در راستای اهداف مد نظر از توسعه آن، حامل بررسی شده و نظرات کاربر را در خصوص آن اخذ می‌شود. کاربر علاوه بر موارد فوق می‌تواند امکان پذیری و موانع تحقق رویکرد حامل مدنظر خود را از طریق ابعاد مختلفی نظیر منابع طبیعی، تحریم، توانایی های فنی و فناورانه، ظرفیت بخش خصوصی بررسی کند و فایل‌هایی که موید نظیر کارشناسی ایشان است را در این سامانه بارگذاری نماید. در پرسشنامه دیگری که در این جمع سپاری طراحی شده است، کاربر می‌تواند در خصوص هر یک از موضوعات بخش انرژی یا چالش‌های آینده این بخش را مطرح نمود و دلایل خود را در تبیین آن موضوع و چرایی ایجاد آن چالش در آینده انرژی کشور را ذکر نماید و راه حل مد نظر را ارائه نماید.

جهت شرکت در جمع‌سپاری بازنگری سیاست‌های کلی انرژی کشور، برای هر یک از حامل‌های انرژی روی لینک مربوطه کلیک نموده، جمع‌سپاری مربوطه آن را انجام داده و در پایان دکمه ثبت را کلیک نمایید:


صفحه اصلی انتخاب هریک از حامل‌های انرژی
مشارکت در بازنگری سیاست‌های کلی انرژی - پرسش‌نامه کلیِ موضوعی
مشارکت در بازنگری سیاست‌های کلی انرژی (برق)
مشارکت در بازنگری سیاست‌های کلی انرژی (تجدیدپذیر- انرژی خورشیدی)
مشارکت در بازنگری سیاست‌های کلی انرژی (تجدیدپذیر- انرژی بادی)
مشارکت در بازنگری سیاست‌های کلی انرژی (زغال سنگ)
مشارکت در بازنگری سیاست‌های کلی انرژی (هسته‌ای)
مشارکت در بازنگری سیاست‌های کلی انرژی (گاز)
مشارکت در بازنگری سیاست‌های کلی انرژی (نفت)