مشارکت در بازنگری سیاست‌های کلی انرژی (هسته‌ای)
دنبال کردن (3)

  1. وضعیت
    فعال
    دنبال کنندگان
    3
    میزان جایزه

شروع جمع سپاری

به نام انرژی بخش هستی

مشارکت عمومی و نخبگانی در اداره امور کشور یکی از خواسته های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در سطوح مختلف بوده است. مرکز مطالعات و بررسی های راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام با ایجاد "سامانه نجم" زمینه ای برای مشارکت حداکثری آحاد جامعه در زمینه سیاستگذاری فراهم کرده است. همچنین بر اساس بند 1 اصل 110 قانون اساسی یکی از وظایف و اختیارات رهبر معظم انقلاب "تعیین سیاست های کلی نظام جمهوری اسلامی ایران پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام" است. از همین رو، کمیسیون زیربنایی و تولیدی مجمع تشخیص مصلحت نظام قصد دارد در راستای ایفای نقش ذاتی خود در این خصوص، اقدام به جمع سپاری در تدوین سیاستهای کلی نظام در عرصه انرژی نماید.

سیاست‌گذاری انرژی در سال‌های اخیر به‌ لحاظ افزایش یافتن نقش انرژی و محیط زیست در فعالیت‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی جوامع مختلف از اهمیت ویژه‌ای برخوردار گشته است. اطمینان یافتن از برخورداری از عرضه پایدار و مطمئن انرژی و همچنین بازار تقاضای همراه با کشش و رشد مناسب از دغدغه‌های اصلی هر کشور برای توسعه همه جانبه خود است. این امر بدون سیاست‌گذاری صحیح انرژی در سطح بنگاه‌های صنعتی، شوراهای محلی، دولت‌های ملی و سطح بین‌المللی امکان‌پذیر نیست.

در شرایط کنونی که جمهوری اسلامی ایران باتوجه به بحران عدم ناترازی گاز طبیعی با محدودیت‌های در توسعۀ نیروگاه‌های گازی مواجه است، ضروری است سایر حامل‌های انرژی نیز در سبد تولید برق کشور قرار گیرد. انرژی هسته‌ای که از عمده‌ترین مباحث علوم و تکنولوژی هسته‌ای است و هم اکنون نیز نقش قابل ملاحظه‌ای را در تأمین انرژی کشورهای مختلف خصوصا کشورهای پیشرفته دارد، یکی از گزینه‌های جایگزین برای تولید برق محسوب می‌شود. برق هسته‌ای در حال حاضر از طریق فرایند شکافت تولید می‌شود، اما سرمایه‌گذاری‌های بسیاری در سراسر جهان برای دستیابی به فرایند هم‌جوشی هسته‌ای نیز صورت گرفته است.
مزیت اصلی نیروگاه‌های هسته‌ای ضریب ظرفیت بالای این نیروگاه‌ها و نیز عدم انتشار کرین از رآکتورهای هسته‌ای است، با این وجود هزینۀ اولیۀ بالای نیروگاه‌های هسته‌ای در مقایسه با سایر نیروگاه‌ها، سبب شده است تا ساخت این نیروگاه‌ها در مناطقی که دارای سوخت‌های فسیلی ارزان قیمت (نفت، گاز و زغال سنگ) هستند، چندان مورد توجه قرار نگیرد. البته بتوجه به ضریب بهره‌برداری و طول عمر بالای این نیروگاه‌ها، هزینۀ همترازشدۀ برق هسته‌ای با برق نیروگاه‌های حرارتی، در صورتی که قیمت سوخت نیروگاه‌های حرارتی به صورت واقعی محاسبه شود، قابل رقابت خواهد بود.از طرفی یکی دیگر از چالش‌های نیروگاه‌های هسته‌ای، مخاطرات مربوط به زباله‌های هسته‌ای و دشورای‌های دفع آن‌هاست.

جمهوری اسلامی ایران بیش از سه دهه است که تحقیقات متنوعی را در زمینه‌های مختلف علوم و تکنولوژی هسته‌ای انجام داده، اما بخش کمتری از این تلاش‌ها متوجه تولید برق هسته‌ای بوده است، به طوری که هم‌اکنون تنها یک فاز 1000 مگاواتی از نیروگاه بوشهر به بهره‌برداری رسیده است.
با توجه به شرایط کنونی کشور و وابستگی ایران به واردات تکنولوژی و سوخت رآکتورهای هسته‌ای برای تولید برق هسته‌ای و نیز پیشرفت‌های صورت‌گرفته در کاربردهای غیر انرژی فناوری هسته‌ای مانند پزشکی، راهبرد مناسب برای ایران در توسعه برق هسته ای چه می‌باشد.

با وجود این مزایای قابل توجه و منحصر به فرد کشور، بیش از 20 سال از تصویب و ابلاغ سیاست‌های کلی انرژی می‌گذرد. براین اساس و در راستای دستور مقام معظم رهبری در خصوص بازنگری سیاست‌های کلی، بازنگری سیاستهای کلی انرژی در دستور کار دبیرخانه مجمع قرار گرفت. یکی از مراحل اصلی در امر تدوین سیاست‌های کلی انرژی استفاده از نظرات تخصصی نخبگان، خبرگان و کارشناسان این بخش است. برای دریافت و تکمیل هرچه بهتر این امر و استفاده کامل از نظرات تخصصی جمع سپاری تدوین سیاست‌های کلی انرژی با توجه به تاکید دبیر محترم مجمع، در دستور کار دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار گرفت.

در این راستا در این جمع سپاری تلاش شده است تا از همه ظرفیت کارشناسی و نخبگانی کشور در راستای تدوین سیاست‌های کلی انرژی برای دوره 20 سال پیش رو بهره برداری گردد. در این جمع سپاری برای هر یک از حامل‌های انرژی (نفت، گاز، زغال‌سنگ، هیدروژن، برق، هسته‌ای، بادی و خورشیدی)، رویکردهای تولید، مصرف در راستای اهداف مد نظر از توسعه آن، حامل بررسی شده و نظرات کاربر را در خصوص آن اخذ می‌شود. کاربر علاوه بر موارد فوق می‌تواند امکان پذیری و موانع تحقق رویکرد حامل مدنظر خود را از طریق ابعاد مختلفی نظیر منابع طبیعی، تحریم، توانایی های فنی و فناورانه، ظرفیت بخش خصوصی بررسی کند و فایل‌هایی که موید نظیر کارشناسی ایشان است را در این سامانه بارگذاری نماید. در پرسشنامه دیگری که در این جمع سپاری طراحی شده است، کاربر می‌تواند در خصوص هر یک از موضوعات بخش انرژی یا چالش‌های آینده این بخش را مطرح نمود و دلایل خود را در تبیین آن موضوع و چرایی ایجاد آن چالش در آینده انرژی کشور را ذکر نماید و راه حل مد نظر را ارائه نماید.

جهت شرکت در جمع‌سپاری بازنگری سیاست‌های کلی انرژی کشور، برای هر یک از حامل‌های انرژی روی لینک مربوطه کلیک نموده، جمع‌سپاری مربوطه آن را انجام داده و در پایان دکمه ثبت را کلیک نمایید:

صفحه اصلی انتخاب هریک از حامل‌های انرژی
مشارکت در بازنگری سیاست‌های کلی انرژی - پرسش‌نامه کلیِ موضوعی
مشارکت در بازنگری سیاست‌های کلی انرژی (برق)
مشارکت در بازنگری سیاست‌های کلی انرژی (هیدروژنی)
مشارکت در بازنگری سیاست‌های کلی انرژی (تجدیدپذیر- انرژی خورشیدی)
مشارکت در بازنگری سیاست‌های کلی انرژی (تجدیدپذیر- انرژی بادی)
مشارکت در بازنگری سیاست‌های کلی انرژی (زغال سنگ)
مشارکت در بازنگری سیاست‌های کلی انرژی (گاز)
مشارکت در بازنگری سیاست‌های کلی انرژی (نفت)