مشارکت در بازنگری سیاست‌های کلی انرژی (نفت)
دنبال کردن (29)

  1. وضعیت
    فعال
    دنبال کنندگان
    29
    میزان جایزه

شروع جمع سپاری

به نام انرژی بخش هستی

مشارکت عمومی و نخبگانی در اداره امور کشور یکی از خواسته های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در سطوح مختلف بوده است. مرکز مطالعات و بررسی های راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام با ایجاد "سامانه نجم" زمینه ای برای مشارکت حداکثری آحاد جامعه در زمینه سیاستگذاری فراهم کرده است. همچنین بر اساس بند 1 اصل 110 قانون اساسی یکی از وظایف و اختیارات رهبر معظم انقلاب "تعیین سیاست های کلی نظام جمهوری اسلامی ایران پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام" است. از همین رو، کمیسیون زیربنایی و تولیدی مجمع تشخیص مصلحت نظام قصد دارد در راستای ایفای نقش ذاتی خود در این خصوص، اقدام به جمع سپاری در تدوین سیاستهای کلی نظام در عرصه انرژی نماید.

سیاست‌گذاری انرژی در سال‌های اخیر به‌ لحاظ افزایش یافتن نقش انرژی و محیط زیست در فعالیت‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی جوامع مختلف از اهمیت ویژه‌ای برخوردار گشته است. اطمینان یافتن از برخورداری از عرضه پایدار و مطمئن انرژی و همچنین بازار تقاضای همراه با کشش و رشد مناسب از دغدغه‌های اصلی هر کشور برای توسعه همه جانبه خود است. این امر بدون سیاست‌گذاری صحیح انرژی در سطح بنگاه‌های صنعتی، شوراهای محلی، دولت‌های ملی و سطح بین‌المللی امکان‌پذیر نیست.

جمهوری اسلامی ایران بالغ‌بر 158 میلیارد بشکه ذخایر نفت خام و هیدروکربورهای مایع قابل استحصال در اختیار دارد که بیش از 70 درصد آن مربوط به ذخایر خشکی و مابقی مربوط به ذخایر دریایی است. درنتیجه 3/9% از کل ذخایر نفت دنیا و 5/19% از ذخایر نفت خام منطقه غرب آسیا در اختیار کشورمان است. مطابق آمارها، کشور ما با ظرفیت تولید در حدود 4 میلیون بشکه در روز نفت خام و میعانات گازی، در جایگاه سوم منطقه غرب آسیا و هفتم دنیا قرار داشته و 13 درصد تولید نفت منطقه غرب آسیا، 10,25% تولید نفت اوپک و 4,28% تولید نفت کل کشورهای جهان را به خود اختصاص داده است.
علیرغم داشتن منابع سرشار هیدروکربوری، یکی از مهم‌ترین سؤالات پیش روی تصمیم گیران کشور، آینده آن‌هاست. بدین نحو که با توجه به پیشرفت فناوری، سخت‌تر شدن الزامات محیط زیستی و شدت تولید و مصرف منابع هیدروکربوری طی چند دهه اخیر، آیا در افق 20 سال آینده اولاً نفت و گاز در دنیا برای استفاده وجود دارد و مهم‌تر از آن، آیا مصرف نفت و گاز دارای صرفه اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و امنیتی خواهد بود؟!
پاسخ به این سؤال کلیدی در تعیین جهت حرکت کشور بسیار اثرگذار خواهد بود به‌نحوی‌که اعمال سیاست‌های تولید حداکثری از میادین و مصرف آن یا رعایت قواعد تولید بین نسلی و نگه‌داشتن بخشی از آن برای آیندگان به پاسخ این سؤالات وابسته است. همچنین تغییر ریل حرکت صنعتی کشور از سوزاندن فراورده‌های نفتی و صادرات نفت خام به صرفاً تولید محصول، شیب حرکت به سمت توسعه انرژی‌های تجدید پذیر و اولویت‌های تمرکز دانش و فناوری کشور طی سالیان پیشِ رو نیز به‌نوعی تابع پاسخ به سؤال کلیدی مطرح‌شده در پاراگراف قبلی است.

با وجود این مزایای قابل توجه و منحصر به فرد کشور، بیش از 20 سال از تصویب و ابلاغ سیاست‌های کلی انرژی می‌گذرد. براین اساس و در راستای دستور مقام معظم رهبری در خصوص بازنگری سیاست‌های کلی، بازنگری سیاستهای کلی انرژی در دستور کار دبیرخانه مجمع قرار گرفت. یکی از مراحل اصلی در امر تدوین سیاست‌های کلی انرژی استفاده از نظرات تخصصی نخبگان، خبرگان و کارشناسان این بخش است. برای دریافت و تکمیل هرچه بهتر این امر و استفاده کامل از نظرات تخصصی جمع سپاری تدوین سیاست‌های کلی انرژی با توجه به تاکید دبیر محترم مجمع، در دستور کار دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار گرفت.

در این راستا در این جمع سپاری تلاش شده است تا از همه ظرفیت کارشناسی و نخبگانی کشور در راستای تدوین سیاست‌های کلی انرژی برای دوره 20 سال پیش رو بهره برداری گردد. در این جمع سپاری برای هر یک از حامل‌های انرژی (نفت، گاز، زغال‌سنگ، هیدروژن، برق، هسته‌ای، بادی و خورشیدی)، رویکردهای تولید، مصرف در راستای اهداف مد نظر از توسعه آن، حامل بررسی شده و نظرات کاربر را در خصوص آن اخذ می‌شود. کاربر علاوه بر موارد فوق می‌تواند امکان پذیری و موانع تحقق رویکرد حامل مدنظر خود را از طریق ابعاد مختلفی نظیر منابع طبیعی، تحریم، توانایی های فنی و فناورانه، ظرفیت بخش خصوصی بررسی کند و فایل‌هایی که موید نظیر کارشناسی ایشان است را در این سامانه بارگذاری نماید. در پرسشنامه دیگری که در این جمع سپاری طراحی شده است، کاربر می‌تواند در خصوص هر یک از موضوعات بخش انرژی یا چالش‌های آینده این بخش را مطرح نمود و دلایل خود را در تبیین آن موضوع و چرایی ایجاد آن چالش در آینده انرژی کشور را ذکر نماید و راه حل مد نظر را ارائه نماید.

جهت شرکت در جمع‌سپاری بازنگری سیاست‌های کلی انرژی کشور، برای هر یک از حامل‌های انرژی روی لینک مربوطه کلیک نموده، جمع‌سپاری مربوطه آن را انجام داده و در پایان دکمه ثبت را کلیک نمایید:

صفحه اصلی انتخاب هریک از حامل‌های انرژی
مشارکت در بازنگری سیاست‌های کلی انرژی - پرسش‌نامه کلیِ موضوعی
مشارکت در بازنگری سیاست‌های کلی انرژی (برق)
مشارکت در بازنگری سیاست‌های کلی انرژی (هیدروژنی)
مشارکت در بازنگری سیاست‌های کلی انرژی (تجدیدپذیر- انرژی خورشیدی)
مشارکت در بازنگری سیاست‌های کلی انرژی (تجدیدپذیر- انرژی بادی)
مشارکت در بازنگری سیاست‌های کلی انرژی (زغال سنگ)
مشارکت در بازنگری سیاست‌های کلی انرژی (هسته‌ای)
مشارکت در بازنگری سیاست‌های کلی انرژی (گاز)