مشارکت در بازنگری سیاست‌های کلی انرژی تجدیدپذیر (بادی)
دنبال کردن (4)

  1. وضعیت
    فعال
    دنبال کنندگان
    4
    میزان جایزه

شروع جمع سپاری

به نام انرژی بخش هستی

مشارکت عمومی و نخبگانی در اداره امور کشور یکی از خواسته های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در سطوح مختلف بوده است. مرکز مطالعات و بررسی های راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام با ایجاد "سامانه نجم" زمینه ای برای مشارکت حداکثری آحاد جامعه در زمینه سیاستگذاری فراهم کرده است. همچنین بر اساس بند 1 اصل 110 قانون اساسی یکی از وظایف و اختیارات رهبر معظم انقلاب "تعیین سیاست های کلی نظام جمهوری اسلامی ایران پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام" است. از همین رو، کمیسیون زیربنایی و تولیدی مجمع تشخیص مصلحت نظام قصد دارد در راستای ایفای نقش ذاتی خود در این خصوص، اقدام به جمع سپاری در تدوین سیاستهای کلی نظام در عرصه انرژی نماید.

سیاست‌گذاری انرژی در سال‌های اخیر به‌ لحاظ افزایش یافتن نقش انرژی و محیط زیست در فعالیت‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی جوامع مختلف از اهمیت ویژه‌ای برخوردار گشته است. اطمینان یافتن از برخورداری از عرضه پایدار و مطمئن انرژی و همچنین بازار تقاضای همراه با کشش و رشد مناسب از دغدغه‌های اصلی هر کشور برای توسعه همه جانبه خود است. این امر بدون سیاست‌گذاری صحیح انرژی در سطح بنگاه‌های صنعتی، شوراهای محلی، دولت‌های ملی و سطح بین‌المللی امکان‌پذیر نیست.

در طول سالیان و دهه های اخیر،استفاده از انرژی های نو یا به تعبیری پاک و تجدید پذیر در جهان با ضریب هر چه بیشتری همراه شده است. موضوع افزایش میزان گازهای گلخانه ای و گرمایش زمین از یکسو و تشدیدِ ضریب تمام شدن سوخت ها و انرژی های فسیلی در آینده از دیگر سو،سرمایه گذاری در این حوزه را بیش از پیش الزامی نموده،ضرورتی که متاسفانه در کشور ایران آنچنان که باید نسبت به آن توجه نشده است. براساس سند "تراز تولید و مصرف گاز طبیعی تا افق 1420" که به تصویب شورای عالی انرژی رسیده و ابلاغ شده است، تراز گاز کشور از حدود سالهای 1400 تا 1404 منفی خواهد شد. و میبایست به شدت به دنبال انرژیهای جایگزین گاز در سبد مصرف خانوار و نیز تولید برق در کشور باشیم. مهمترین انرژی جایگزین، انرژیهای تجدیدپذیر خصوصا بادی و خورشیدی خواهد بود.
ظرفیت نصب شدۀ نیروگاه‌های بادی کشور حدود 300 مگاوات است. طبق اعلام سازمان ساتبا، مناطق مرزی شرق ایران یکی از بهترین مناطق دنیا از نظر پتانسیل انرژی بادی در دنیا محسوب می‌شود. طبق اعلام وزرات نیرو و باتوجه به تعرفۀ کنونی سوخت نیروگاه‌های گازی در کشور، راه‌اندازی حدود 18 هزار مگاوات نیروگاه بادی در کشور از صرفۀ اقتصادی برخوردار است. با این وجود طرفیت قابل استحصال از انرژی باد حدود 100 هزار مگاوات برآورد شده است.
مهمترین چالشهای توسعه انرژی بادی در کشور عبارتست از:
- افزایش تحریم‌های بین‌المللی و متعاقب آن، ایجاد مشکلات فراوان برای سرمایه‌گذاران به منظور تامین برخی از تجهیزات مورد نیاز جهت احداث نیروگاه و کاهش جذب سرمایه‌گذار خارجی؛
- عدم اجرای قوانین و مقررات مصوب از سوی دولت در خصوص توسعه تجدیدپذیرها.
- تصدی‌گری و رقابت دولت با بخش خصوصی در توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر.
باوجه به ضرورت توسعۀ برق تجدیدپذیر در کشور طی سال‌های آینده به منظور جبران عدم تراز انرژی کشور، ضروری است تا راه حل‌های مناسبی جهت رفع چالش‌های این حوزه توسط متخصصین ارائه گردد.

در این راستا در این جمع سپاری تلاش شده است تا از همه ظرفیت کارشناسی و نخبگانی کشور در راستای تدوین سیاست‌های کلی انرژی برای دوره 20 سال پیش رو بهره برداری گردد. در این جمع سپاری برای هر یک از حامل‌های انرژی (نفت، گاز، زغال‌سنگ، هیدروژن، برق، هسته‌ای، بادی و خورشیدی)، رویکردهای تولید، مصرف در راستای اهداف مد نظر از توسعه آن، حامل بررسی شده و نظرات کاربر را در خصوص آن اخذ می‌شود. کاربر علاوه بر موارد فوق می‌تواند امکان پذیری و موانع تحقق رویکرد حامل مدنظر خود را از طریق ابعاد مختلفی نظیر منابع طبیعی، تحریم، توانایی های فنی و فناورانه، ظرفیت بخش خصوصی بررسی کند و فایل‌هایی که موید نظیر کارشناسی ایشان است را در این سامانه بارگذاری نماید. در پرسشنامه دیگری که در این جمع سپاری طراحی شده است، کاربر می‌تواند در خصوص هر یک از موضوعات بخش انرژی یا چالش‌های آینده این بخش را مطرح نمود و دلایل خود را در تبیین آن موضوع و چرایی ایجاد آن چالش در آینده انرژی کشور را ذکر نماید و راه حل مد نظر را ارائه نماید.

جهت شرکت در جمع‌سپاری بازنگری سیاست‌های کلی انرژی کشور، برای هر یک از حامل‌های انرژی روی لینک مربوطه کلیک نموده، جمع‌سپاری مربوطه آن را انجام داده و در پایان دکمه ثبت را کلیک نمایید:

صفحه اصلی انتخاب هریک از حامل‌های انرژی
مشارکت در بازنگری سیاست‌های کلی انرژی - پرسش‌نامه کلیِ موضوعی
مشارکت در بازنگری سیاست‌های کلی انرژی (برق)
مشارکت در بازنگری سیاست‌های کلی انرژی (هیدروژنی)
مشارکت در بازنگری سیاست‌های کلی انرژی (تجدیدپذیر- انرژی خورشیدی)
مشارکت در بازنگری سیاست‌های کلی انرژی (زغال سنگ)
مشارکت در بازنگری سیاست‌های کلی انرژی (هسته‌ای)
مشارکت در بازنگری سیاست‌های کلی انرژی (گاز)
مشارکت در بازنگری سیاست‌های کلی انرژی (نفت)