مشارکت در تدوین سیاست‌های کلی فضای مجازی
دنبال کردن (299)

  1. وضعیت
    درحال ارزیابی
    دنبال کنندگان
    299
    میزان جایزه

شروع جمع سپاری

"مشارکت در جمع سپاری تدوین سیاستهای کلی فضای مجازی"
فضای مجازی، بستر نوینی را برای جوامع بشری بوجود آورده است که روز به روز بر عمق و گستره ی آن افزوده می شود و آثاری چشم گیر بر تمامی شئون و ابعاد زندگی فردی و اجتماعی بشر امروز بر جای می گذارد.
سیاست‌های کلی به عنوان یک سند بالادستی، فرابخشی و فراقوه‌ای از این قابلیت برخوردار است که ضمن تبیین اهداف بلندمدت نظام در این حوزه، نقشی وفاق آفرین در تمام بخش‌های ذیربط به سوی وضعیت مطلوب ایفا نماید. از آنجایی که مشارکت عمومی و نخبگانی در اداره ی امور کشور یکی از خواسته های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در سطوح مختلف بوده است، مرکز مطالعات و بررسی های راهبردی دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام با پیاده سازی نظام جمع سپاری از طریق «سامانه ی نجم»، تلاش نموده است بستر لازم را برای مشارکت بیش از پیش آحاد جامعه در فرآیند سیاستگذاری فراهم نماید.

از این رو، دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام در نظر دارد در فرآیند تدوین سیاستهای کلی فضای مجازی، از نقطه نظرات و پیشنهادات عموم اندیشمندان، نخبگان، صاحب نظران و افراد علاقه مند به موضوع، از طریق جمع سپاری بهره مند گردد.
در این فرآیند، توجه به خطوط راهنمای زیر مورد تأکید می باشد:
1- مواجهه ی فعال و مبتکرانه با فضای مجازی در سطح ملی و جهانی
2- تسلط علمی و فناوری در تمامی شاخه ها و رشته های مورد نیاز در فضای مجازی
3- بهره مندی حداکثری جامعه از فرصت ها و ظرفیت های فضای مجازی و نیز کاهش حداکثری تهدید های آن
4- تولید وسیع و زاینده ی خدمات و محتوای جذاب و متنوع بر اساس اسلام ناب محمدی (ص) و گفتمان انقلاب اسلامی و نیازهای مربوط به سبک زندگی اسلامی ایرانی با بهره گیری از مشارکت مردمی و بخش خصوصی در این زمینه
5- تقویت ارکان هویت ملی و مصون سازی جامعه نسبت به آسیب های فرهنگی و اجتماعی و پیشگیری از تبادل محتوای سوء
6- بهره گیری حداکثری از فناوری اطلاعات و ارتباطات در جهت رشد و بالندگی اقتصاد دانش بنیان بر مبنای الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت
7- استحکام حاکمیت و امنیت ملی و افزایش اقتدار ملی و تقویت بنیه ی دفاعی بازدارنده ی کشور در فضای مجازی
8- گسترش تعاملات علمی، فکری و فرهنگی با سایر جوامع و نهادها و سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی در جهت پیشبرد اهداف نظام با تأکید بر نشر مفاهیم و ارزش‌های انقلاب اسلامی و فرهنگ غنی ایرانی اسلامی
با توجه به اینکه این جمع سپاری تا تاریخ 1/3/1400 فعال خواهد بود، از مخاطبان گرامی خواهشمند است پس از ثبت نام و یا ورود در سامانه ی نجم، با در نظر گرفتن خطوط راهنمای فوق، ایده ها و بندهای پیشنهادی پیرامون سیاستهای کلی فضای مجازی را ذیل یک یا چند محور از موارد زیر بر حسب حوزه ی تخصصی، تجربی و یا دغدغه مندی خود ارائه فرمایند.
محورهای جمع سپاری سیاستهای کلی فضای مجازی:
1- از نظر شما مهم‌ترین فرصت‌ها و ظرفیت‌ها، تهدیدها، نقاط قوت و نقاط ضعف در حوزه ی فضای مجازی چیست؟
2- به نظر شما سیاست‌های کلی فضای مجازی به چه حوزه‌ها و مضامینی باید بپردازد؟
3- بند سیاستی پیشنهادی خود را در خصوص «نقش فضای مجازی در حوزه فرهنگ و سبک زندگی اسلامی-ایرانی» ارائه فرمایید.
4- بند سیاستی پیشنهادی خود را در خصوص «اقتصاد دیجیتال (صنعت سخت‌افزار و نرم‌افزار، خدمات دیجیتال، تجارت و کسب و کار الکترونیک و توسعه دولت الکترونیک)» ارائه فرمایید.
5- بند سیاستی پیشنهادی خود را در خصوص «مدیریت کلان فضای مجازی کشور» ارائه فرمایید.
6- بند سیاستی پیشنهادی خود را در خصوص «امنیت و ایمنی در فضای مجازی» ارائه فرمایید.
7- بند سیاستی پیشنهادی خود را در خصوص «هویت ملی، فرهنگ سازی و مصون سازی نسبت به آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی» ارائه فرمایید.
8- بند سیاستی پیشنهادی خود را در خصوص «تأمین زیرساختهای مورد نیاز شبکه ملی اطلاعات و ارتباطات در فضای مجازی» ارائه فرمایید.
9- بند سیاستی پیشنهادی خود را در خصوص «محتوا در فضای مجازی» ارائه فرمایید.
10- بند سیاستی پیشنهادی خود را در خصوص «تحقیق و توسعه مورد نیاز فضای مجازی» ارائه فرمایید.
11- بند سیاستی پیشنهادی خود را در خصوص «مشارکت و فعال‌سازی ظرفیت‌های بخش عمومی، خصوصی و مردم‌نهاد در فضای مجازی» ارائه فرمایید.
12- بند سیاستی پیشنهادی خود را در خصوص «نظام حقوقی، قضایی و انتظامیِ فضای مجازی» ارائه فرمایید.
13- بند سیاستی پیشنهادی خود را در خصوص «تأمین و تقویت امنیت ملّی و دیپلماسی سایبری و تعاملات منطقه‌ای و بین‌المللی در حوزه فضای مجازی» ارائه فرمایید.
14- سایر ایده‌ها و بندهای سیاستی پیشنهادی خود را برای تدوین سیاست‌های کلی فضای مجازی ارائه فرمایید.