معرفی و راهنمای مشارکت در جمع‌سپاری

معرفی و راهنمای مشارکت در جمع‌سپاری

معرفی و راهنمای مشارکت در جمع‌سپاری

بنام خدا
ویدیوی آموزشی کار با سامانه:برای دانلود این ویدیو کلیک کنید.


راهنمای‌فوری:
با زدن دکمه "ورود/عضویت" در نوار آبی‌رنگ بالای سامانه ثبت‌نام و سپس به سامانه ورود کنید.
درقسمت منوهای بالای صفحه در نوار آبی‌رنگ، روی عبارت "شرکت‌درجمع‌سپاری" بزنید.
روی یکی از جمع‌سپاری‌هایی که برچسب فعال دارند کلیک کنید.
روی دکمه قرمز رنگ "شروع جمع‌سپاری" بزنید.
درصورت نیاز و اخطار سامانه، اطلاعات بخش کاربری خودرا تکمیل و مجدداً به صفحه شروع جمع‌سپاری بازگردید و فرایند را آغاز و به سوالاتی که تمایل دارید پاسخ دهید.
در انتها دکمه تایید و ثبت را بزنید و درصورت تمایل، در بخش سوابق مشارکت کد رهگیری و گواهی مشارکت دریافت کنید.
درصورت سوال: 66971676؛
پاسخگویی درصورت عدم پاسخ تماس و یا در ساعات غیر اداری: پیام دایرکت در پیج اینستاگرم مرکز: @cfss.ir
مقدمه و معرفی جمع سپاری و درباره اهداف سامانه نجم

موضوع مشورت حکمرانان با مردم در آموزه‌های دینی و در حکمرانی اسلامی به‌واقع جایگاه ویژه‌ای داشته و اسلام بیش از سایر مکاتب فکری به طرز صحیح به این مقوله توجه نموده است. مجمع تشخیص مصلحت نظام در راستای انجام مأموریت‌های محوله خویش وفق قانون اساسی و به‌ویژه در تدوین سیاست‌های کلی نظام، مصمم است زمینه‌های را ایجاد نماید تا از ظرفیت‌های ارزشمند فکری، تجارب مدیران اجرایی کشور و دانش پژوهشگران مراکز علمی - راهبردی کشور نظیر اندیشکده‌ها و پژوهشکده‌ها، اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌ها در کنار نظرات عموم مردم از طریق رویکرد «جمع سپاری» بهره‌مند گردد.

جمع سپاری

جمع سپاری مفهوم جدیدی است که معنای آن از مشارکت عمومی گرفته‌شده است و پای طیف وسیعی از نخبگان را به عرصه سیاست‌گذاری کشور باز می‌نماید و از مشارکت آن‌ها استفاده می‌کند تا بتواند بهترین و مطلوب‌ترین نتیجه را حاصل نماید.
در واقع جمع‌سپاری، به همراه سایر روش‌های مشارکت‌جویانه، فرصت‌های تازه‌ای را برای فعالیت شهروندان ایجاد می‌کند تا هم شهروندان و ذینفعان در موضوعات مختلف سیاست‌گذاری بتوانند در تصمیمات کلان کشور دخیل باشند.

معرفی سامانه نجم

نجم یا " نظام جمع سپاری مجمع" درواقع ابزار و سازوکار مجمع تشخیص مصلحت نظام برای بهره‌گیری از جمع سپاری در مأموریت‌های خویش است. مرکز مطالعات و بررسی‌های راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام با استفاده از ظرفیت‌های داخلی خود، سامانه‌ نجم را مبتنی بر تجربیات موفق بین‌المللی و داخلی، طراحی و قابل بهره‌برداری کرده است. این سامانه فرایندهای لازم برای مشارکت را در خود جای‌داده است و با ارائه دسترسی به اندیشکده ها و صاحب‌نظران، برخی موضوعات روز مأموریتی مجمع را در قالب "موضوعات جمع سپاری" با آن‌ها در میان می‌گذارد، اسناد و اطلاعات لازم را در اختیارشان قرار می‌دهد و با طرح سؤالات کلی، زمینه را برای اخذ نظرات آنان فراهم می‌کند.

سامانه نجم، بستری برای مشارکت عموم مردم و نخبگان در موضوعات علمی مرتبط با مجمع تشخیص مصلحت نظام یعنی سیاست پژوهی و تدوین سیاست‌های کلی، معضل پژوهی، مصلحت پژوهی و حتی نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی نظام می‌باشد. امتیازات متنوعی برای مجموعه‌ها و صاحب‌نظران فعال در سامانه نظر گرفته‌شده است که برخی از آنان عبارت‌اند از ارائه گواهی مشارکت، حضور در کمیسیون‌های مرتبط مجمع، اولویت در دریافت پروژه‌های مطالعاتی مجمع، دریافت حکم مشاور افتخاری برای همکاری با کمیسیون‌ها و اعضای مجمع و موارد دیگر.

فرایندهای مشارکت در "جمع سپاری" های نجم با توجه به انواع مأموریت‌ها متنوع هستند. فرایند عمومی نجم برای جمع سپاری های مرتبط با تدوین و ارزیابی سیاست‌های کلی در بخش معرفی فرایند معرفی‌شده است.

این سامانه با آدرس اینترنتی najm.cfss.ir در تاریخ 16 شهریور در گردهمایی با حضور دبیر محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام و رؤسای کمیسیون‌های دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام و مدیران پژوهشکده‌ها، اندیشکده های و مراکز علمی - راهبردی کشور رونمایی شد. لازم به ذکر است ازاین‌پس این سامانه (نجم) به‌عنوان مهم‌ترین درگاه ارتباط دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام با نخبگان سراسر کشور و در رابطه با موضوعات مختلف با رویکرد جمع سپاری مورداستفاده قرار خواهد گرفت و امید است زمینه‌ساز ارتقای کیفیت تصمیم‌گیری‌ها در مجمع تشخیص مصلحت نظام باشد.فرایند تدوین سیاست‌های کلی نظام در مجمع تشخیص مصلحت نظام را می‌توان به‌طورکلی در گام‌های زیر خلاصه کرد:

   1- تعیین حوزه‌های موضوعی
   2- تدوین ایده اولیه
   3- تدوین بندهای سیاست‌های کلی
   4- اصلاح و تصویب بندهای سیاست‌های کلی در صحن مجمع
   5- ابلاغ توسط مقام معظم رهبری (حفظه الله)
   6- ترویج، پیگیری و تصویب قوانین و مقررات مربوطه در قوای سه‌گانه
   7- نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی ابلاغ‌شده

نظام جمع سپاری دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام (نجم) تلاش دارد در گام‌های دوم، سوم و چهارم این فرایند، نظرات اندیشکده ها و صاحب‌نظران را استخراج و به نام خود آن‌ها به‌عنوان ورودی در اختیار کمیسیون‌ها و کمیته‌های مرتبط قرار دهد. این مشارکت به‌مرور زمینه را برای همکاری‌های بلندمدت و رسمی‌تر مجموعه‌های فکری کشور با مجموعه مجمع تشخیص را فراهم میاورد.

اما گام‌های مشارکت درسامانه نجم چطور خواهد بود؟ مشارکت در جمع سپاری های مرتبط با تدوین سیاست‌های کلی نظام 3 مرحله دارد:

  مرحله اول: تدوین ایده اولیه

  مرحله دوم: تدوین بندهای سیاستی (تدوین بندهای سیاستی پیشنهادی نخبگان با توجه به اسناد و ابلاغیه‌های بالادستی و ایده‌های تحولی خویش)

  مرحله سوم: ارزیابی سند پیش‌نویس در دبیرخانه مجمع و اعلام نتایج و ارزیابی مجدد توسط نخبگانمجمع تشخیص مصلحت نظام به عنوان هیأت مستشار عالی مقام معظم رهبری، وظایف و مأموریت های اصلی ذیل را به استناد اصول قانونی اساسی جمهوری اسلامی ایران و احکام صادره از سوی رهبر معظم انقلاب، بر عهده دارد:
  1- تدوین سیاستهای کلی نظام: ارائه مشاوره به مقام معظم رهبری در تعیین سیاست های کلی نظام
  2- نظارت بر حسن اجرای سیاست های کلی نظام: نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی نظام و ارزیابی کارآمدی و اثربخشی آنها
  3- تشخیص مصلحت(حل اختلاف بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان)
  4- حل معضلات: پیشنهاد چگونگی حل معضلات نظام که از طریق عادی قابل حل نیست به مقام معظم رهبری
  5- ارائه مشاوره به مقام معظم رهبری: مشاوره در اموری که مقام رهبری به مجمع ارجاع می دهند.
  6- انجام وظایف خاص در شرایط فوق العاده
  7- تهیه و تصویب آیین نامه داخلی و مقررات مربوط به مجمع
  دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام قصد دارد از طریق سامانه جمع سپاری نجم، بستری برای بهره مندی از مراکز و افراد صاحب اندیشه، در پنج حوزه مأموریتی خود فراهم آورد:
    تدوین و بازنگری سیاست های کلی
    تشخیص مصلحت(حل اختلاف)
    معضل پژوهی
    نظارت بر اجرای سیاست ها
    ارائه مشاوره به مقام معظم رهبری در موضوعات ارجاعی

نکته مهم:
نام‌نویسی در سامانه به معنای پذیرش و رعایت قوانین و شرایط می‌باشد. همچنین سامانه به شرط اطلاع‌رسانی کامل به کاربران، مجاز به هرگونه بروزرسانی قوانین می‌باشد. شما کاربر گرامی می‌توانید با ثبت نظرات و پیشنهادهای مناسب خود در سامانه، کد رهگیری مشارکت دریافت نمایید.

فرآیند و زمان بندی اجرایی

 • ارزیابی نتایج
 • اصلاح پیش‌نویس
 • پیشنهاد بندهای سیاستی
 • ارائه ایده‌های اولیه
 • ثبت‌نام/ورودبه‌سامانه
 • فراخوان جمع‌سپاری

فرایند مشارکت در جمع‌سپاری

 • اعلام فراخوان جمع‌سپاری در موضوعات راهبردی مجمع
 • ثبت نام و ایجاد حساب کاربری یا ورود به سامانه
 • بررسی توضیحات راهنما و اسناد پشتیبان جمع سپاری
 • تکمیل فرم های مرتبط با مراحل مختلف جمع سپاری
 • ارزیابی پیشنهادات و اعلام مجموعه ها و نفرات برتر
 • تقدیر از مجموعه ها و افراد منتخب